Po stopách Járy Cimrmana aneb káva v brdských lesích

Jsa již spíše kochačem než sportovcem, na cestách ocením kromě povrchu vozovky a parametrů zatáček také scenérie otevírající se kolem cesty. Popisovanou trasu často volím právě z tohoto důvodu, neboť ji, jak věřím, ocení kromě krajinářských estétů i sportovněji založení piloti. Podělím se s Vámi o tip, kde si vypít v klidu odpolední kávu a příjemně strávit 2-3 hodinky nedaleko Plzně.
Z Plně vyrazíme po staré známé Nepomucké směrem na Nepomuk. Po propletení se zběsilými objezdy u Olympie dojedeme do Losiné, kde po jejím projetí těsně před horizontem odbočíme doleva na Nezvěstice. Pravá, levá, pravá, levá, zatáčky s kvalitním povrchem a malým provozem předznamenávají zbytek cesty. Po projetí Nezvěsticemi pokračujeme dále směrem na Spálené Poříčí. Milovníky historie zaujme informace, že přídomek Spálené získalo město až za třicetileté války počátkem 17. století, kdy bylo několikrát vypáleno. Milovníky geocachingu, jako jsem já, potěší blízkost kešky s výhledem na město, která je téměř drive-in i na motorce. Tentokrát ale pokračujeme směrem na Borovno, které je skutečnou branou do brdských lesů Po průjezdu Borovnem nás čeká lesnatá pasáž svádějící k zatažení za plyn, ale nezapomínejme na zvěř těmito lesy se toulající. První osada, na kterou narazíme, je Míšov - cíl naší cesty. V místní osvěžovně hned nalevo po vjezdu do osady nalezneme vše, co srdce motoristy (či spíše žaludek) žádá.
Když jsem tu byl poprvé a zaujat krásami okolí jsem vytáhl fotoaparát, ozvalo se z výčepu: ,To si taky vyfoťte Cimrmana, toho tady fotí všichni...."... A skutečně, pamětní deska s bustou na obecním úřadě informuje návštěvníky, ža Jára Cimrman obec Míšov jen těsně minul.
Cestu zpět si můžeme ozvláštnit odbočkou ve Spáleném Pořící doleva směrem na Blovice. Pěkná silnice nás dovede přes Blovice na státovku vedoucí od Nepomuka zpět k Plzni.
Cesta z Útušic a zpět je dlouhá necelých 70 km a dá se ujet v pohodě za hodinu a čtvrt, ale jsem přesvědčen, že každému to bude trvat déle.....

Autor článku - Pavel Vrba

Hpim2934_3 Hpim2916_2

Hpim3338_3 Misov_2