Krakovec aneb At žijí duchové

Každý si zřejmě pamatuje na film Ať žiji duchové, odehrávajicí se v kulisách úžasné hradní zříceniny. Málokdo už ale ví, že touto kulisou je hrad Krakovec u Rakovníka, vystavěný koncem 14. stoleti a známý i jako poslední útočiště Mistra Jana z Husi před odchodem do Kostnice roku 1414..
Tento hrad se stane naším cílem. Nedělní ráno s minimální hustotou plechovkářů je asi ideální načasování. Projedeme Plzní a na Karlovarské odbočíme směrem na Třemošnou. Tu projedeme a pokračujeme dále před Plasy, kde si můžeme užít průjezdy ostrými zatáčkami. Já sám, jsa náležitě rozvášněn těmito točenicemi, jsem v následující obci Kralovice málem minul odbočku na první křižovatce doprava směrem na Kožlany a Čistou. Pokračujeme směrem na Rakovník, který sám o sobě je svým starobylým náměstím doporučeníhodným místem k občerstvení, který jsem využil i já. Na Krakovec můžeme využit několika cest, před obcí Zavidov odbočit na Krakov a pak na Krakovec. Navigaci usnadňuje orientační tabule u odbočky. Překvapením byl nejen relativně kvalitní povrch silnic, ale zejména hrad sám.
Po prohlídce okolí hradu už zbývá probudit motor stroje a vyrazit na kávu na rakovnické náměstí. Cesta domů je asi nejlepší po téže trase, neboť, jak jsem přesvědčen, zatáčka projetá jedním směrem je úplně jiná než tatáž projetá směrem opačným. Najedeme asi 150 km, které uběhnou rozhodně rychle díky členitosti trasy. Milovník historie ocení i vlastivědnou vsuvku představovanou technicky unikátním a příkladně udržovaným hradem. A to se vyplatí....

Autor článku : Pavel Vrba

Krak Krakovec-2009

Hpim2790Krakovec

Hpim2778Hpim2776_2